Cebulki kwiatowe kwitnące jesienią – przegląd gatunków

gladiolus-mieczyk

Jesień to czas, kiedy rośliny przekwitają, a drzewa stają się złociste. To wtedy zazwyczaj zaczynamy tęsknić za głębią koloru pelargonii, krokusów oraz tulipanów. Na szczęście na rynku dostępne są cebulki kwiatów kwitnące jesienią. Oto przegląd poszczególnych gatunków, które sadzone są wiosną i latem!

Spis treści

Cebulki kwitnące jesienią – gladiolus mieczyk

gladiolus-mieczykSą to rośliny bulwiaste o wysokości 70-120 cm. Na szczycie dostrzegalny jest obszerny kwiatostan zawierający 12-14 kwiatów. Roślina ta dostępna jest w wielu kolorach, między innymi fioletowym, różowym, czerwonym oraz pomarańczowym. Bulwy mieczyka sadzone są na przełomie kwietnia oraz maja. Głębokość umieszczenia bulwy to około 10 cm, a rozstaw 10 cm x 20 cm. Preferują one miejsca zaciszne, nasłonecznione, natomiast glebę próchniczą, obojętną i żyzną.

Cebulki kwitnące jesienią – lilia

Jeden z najpiękniejszych kwiatów, które możemy podziwiać jesienią. Kwiat ten preferuje słoneczne miejsca oraz glebę próchniczą, lekko kwaśną. Te rośliny uwielbiają miejsca wilgotne, dlatego często można spotkać je przy zbiornikach wodnych oraz na nich. Do prawidłowego kwitnienia potrzebne jest przechłodzenie cebulek. Lilie można sadzić wiosną lub w październiku. Co prawda dobrze znoszą zimy, jednak zalecane jest jednak ich zakrywanie. Cebule należy przesadzać co 2-3 lata. Do kwitnienia potrzebują one obfitego podlewania oraz dobrego drenażu.

Cebulki kwitnące jesienią – anemon zawilec

Ta okazała roślina pochodzi z rejonów śródziemnomorskich. Przepięknie prezentuje się w ogrodzie, wykorzystywana jest też do bukietów. Najdogodniejszy termin sadzenia tej rośliny to kwiecień. Przed zasadzeniem bulwy należy umieścić w wodzie na kilka godzin, po czym zasadzić na głębokość około 8 cm w rozstawie 20 cm x 20 cm. Do rozrostu potrzebna jest gleba żyzna, bogata w próchnicę, najlepiej z dodatkiem kompostu. To niewymagająca roślina, która nie potrzebuje częstego nawożenia.

Cebulki kwitnące jesienią – frezja

Frezja to kwiat często wykorzystywany do bukietów ślubnych. To roślina niezimująca w gruncie. Osiąga nawet do 45 cm wysokości. Roślina ta kwitnie zwłaszcza w warunkach szklarniowych. Nie jest to kwiat prosty w uprawie. Potrzebuje miejsca nasłonecznionego. Gleba natomiast powinna być żyzna i przepuszczalna. Ważne, aby pH było lekko kwaśne lub obojętne. Niestety jest ona wrażliwa na przymrozki. Wprawieni ogrodnicy mogą doczekać się nawet 3 kwitnień w roku!

Podsumowując, jesień nie musi kojarzyć się jedynie ze złotem liści. Ogród może być upiększony roślinami, które są w stanie znieść trudne warunki panujące w Polsce jesienią i zimą. Ich uprawa nie jest skomplikowana, natomiast efekty często są zaskakujące!

Write a Comment