Lilie – wyjątkowe rośliny cebulowe dla każdego ogrodu

Lilie do każdego ogrodu

Lilie to niezwykłe kwiaty. Są piękne, tajemnicze i eleganckie. Choć znane są od dawna ich popularność nie słabnie. Delikatne czy majestatyczne, są odporne i nietrudne w uprawie. Te niesamowite rośliny będą ozdobą każdego ogrodu, wzbudzając podziw i zachwyt. Jak zacząć i uniknąć błędów?

Spis treści

Niezwykła historia lilii

Lilie uprawiane (i bardzo cenione) były już w starożytności. Ich nazwa pochodzi od połączenia łacińskich słów li (biały) i lium (kwiat)- które odnoszą się do najstarszego znanego ludzkości gatunku – lilii białej (Lilium candidum).

Lilie stanowiły bardzo ważny element kultury, uważane były za symbol czystości i gracji. W wierzeniach chrześcijańskich oznaczają niewinność, dziewictwo, czystość duchową i opatrzność boską.

Lilia podchodzi z rejonu Bałkanów (Grecji i Jugosławii) i krajów Azji Zachodniej (Turcji, Izraela, Syrii i Libanu). Do Europy została przywieziona w czasie wypraw krzyżowych. Obecnie uprawiana jest na całym świecie.

Lilia azjatycka

Lilia – uniwersalna i towarzyska ozdoba

Lilie to doskonały wybór do każdego ogrodu. Są piękne, a duża ilość odmian sprawi, że spełnią wszystkie oczekiwania i ozdobią każdą przestrzeń. Świetnie komponują się z innymi gatunkami kwiatów – mogą to być piwonie, funkie czy żurawki.

Wyższe odmiany lilii będą wyglądać doskonale z niższymi bylinami. A tak naprawdę, panuje absolutna dowolność. No, prawie…

Cebulki kwiatowe lilii są bardzo delikatne, więc wszystkie rośliny, które cechują się agresywnym rozrostem i rozprzestrzenianiem nie będą dobrym towarzystwem (dotyczy to głównie roślin okrywowych).

Najciekawsze podgatunki lilii

Lilia Stargazer

Lilie występują w wielu różnych podgatunkach – mogą być śnieżnobiałe, kolorowe lub zdobione. Odważne czy delikatne – które z nich są najciekawsze? Poniżej przegląd popularnych i ciekawych gatunków lilii.

Lilia orientalna

Piękna lilia orientalna pochodzi z Japonii. Osiąga wysokość do 150 cm. Kwitnie w okresie czerwiec-wrzesień. Kwiaty występują w różnych odcieniach bieli, różu i żółtego. Roślina sprawdzi się w rabatach lub samodzielnie.

Lilia azjatycka

Lilia azjatycka pochodzi z rejonu Japonii i Chin. Jej cechą szczególną są okazałe kwiaty, które przypominają kielichy. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiatostany mają różne kolory, w zależności od odmiany. Co ciekawe, kwiaty choć piękne- nie pachną.

Lilia drzewiasta

Lilia drzewiasta to hybryda odmiany azjatyckiej i orientalnej. Roślina wyróżnia się przede wszystkim dzięki swojej imponującej wysokości- osiąga nawet 250 cm wzrostu. Duże kwiaty mają różne zabarwienie- od intensywnych kolorów po pastele. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Lilia ogrodowa

Lilia trąbkowa

Lilia trąbkowa wywodzi się z Chin. Kwiaty o kształcie wydłużonego kielicha występują w kilku ciekawych kolorach- od bieli po śliwkę. Roślina dorasta do 200 cm. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia.

Jak, gdzie i kiedy sadzić – krótko o cebulkach lilii

Idealne stanowisko do sadzenia lilii powinno być ciepłe i słoneczne- w takich warunkach rośliny rozwijają się najlepiej. Preferują ziemię żyzną i przepuszczalną- źle znoszą zastoje wodne.

Optymalny odczyn gleby powinien być lekko kwaśny (o pH 5,5- 6,5) w przypadku większości gatunków. Jeżeli jednak mowa o lilii białej i odmianach azjatyckich, warto postawić na odczyn obojętny (o pH 6,5- 7,0).

Lilia - pączek kwiatu lilii

Jak sadzić lilie?

Na początku trzeba odpowiednio przygotować ziemię – usunąć wszystkie chwasty, kamyki i pozostałości po korzeniach. Następnie warto ją spulchnić – na głębokość ok. 30 cm. Aby poprawić jakość gleby można (choć nie zawsze trzeba) dodać podłoża ogrodniczego lub kompostu.

Cebulki lilii należy sadzić według schematu:

  • odmiany niskie- głębokość 10-15 cm, odstępy ok. 25 cm
  • odmiany wysokie- głębokość 15-20 cm, odstępy ok. 30-50 cm

Jedynym wyjątkiem jest klasyczna lilia biała, którą należy posadzić dosyć płytko, bo na głębokości 3-5 cm.

Po umieszczeniu cebulek w podłożu należy przysypać je ziemią.

Kiedy sadzić lilie?

Cebulki lilii można sadzić na wiosnę- pod koniec kwietnia lub na początku maja. Gatunki które wykazują większą mrozoodporność także od końca marca.

Nie ma przeszkód, aby lilie sadzić także jesienią, najlepiej w okresie wrzesień- październik, tak aby zdążyły ukorzenić się przed nadejściem zimy i pierwszych większych przymrozków.

Kwitnienie i pielęgnacja lilii

Lilia trąbkowa

Lilie kwitną zazwyczaj od czerwca do sierpnia, a niektóre odmiany nawet do końca września. Zakładając, że zapewnimy im odpowiednią pielęgnację. Jak należy pielęgnować lilie?

Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, o których należy pamiętać.

Pielęgnacja lilii wymaga odrobiny czasu i wiedzy. Rośliny nie lubią suszy, ale zalewanie też może im zaszkodzić. Ziemia powinna być zawsze wilgotna – ale tu uwaga – należy podlewać grunt a nie liście. Aby wspomóc rozwój rośliny warto używać nawozu (najlepiej wieloskładnikowego z azotem, fosforem i potasem). Kiedy stosować?

  • Przed kwitnieniem- na początku czerwca
  • W czasie kwitnienia
  • Po kwitnieniu- w lipcu lub sierpniu

W sezonie wegetacyjnym wystarczy regularnie usuwać chwasty.

Przekwitłe kwiaty należy usunąć, dzięki czemu roślina otrzyma pełnię składników odżywczych. Jeżeli pominiemy tę czynność, lilia może osłabnąć.

Pielęgnacyjne sztuczki

Istnieją niezawodne i proste sposoby na ochronę rośliny i piękny ogród. O czym mowa? O kwiatach towarzyszących, które można posadzić z liliami.

  • aksamitki odstraszą groźne nicienie
  • korona cesarska ochroni przed gryzoniami

Jak przygotować lilie na zimę?

Lilia tygrysia

Lilie nie są zbytnio wrażliwe na niskie temperatury. Mogą zimować w gruncie. Aby lepiej kwitły warto jednak zapewnić im ochronę przed chłodem stosując poniższe zabiegi.

Po pierwszych przymrozkach (nie wcześniej) grządki można wyłożyć trocinami, korą lub gałązkami drzew iglastych. Warstwa nie powinna być cieńsza niż 10 cm. Okrycie można usunąć na wiosnę.

Wykopanie cebulek na zimę jest wskazane w przypadku niektórych odmian – mowa głównie o liliach orientalnych. Trzeba uważać, aby nie uszkodzić części podziemnych rośliny i pamiętać o odpowiednim przechowywaniu. Cebulki należy umieścić w suchym i chłodnym miejscu (w temperaturze ok 10oC).

Popularne odmiany lilii

Chociaż wszystkie lilie są piękne i wyjątkowe, kilka odmian jest szczególnie popularnych. Są to między innymi następujące odmiany lilii

  • Lilia królewska należy do grupy trąbkowatych. Kwiaty są duże, o białym i jasnoróżowym kolorze oraz intensywnym zapachu. Roślina może osiągnąć 150 cm wzrostu.
  • Lilia pretty woman zalicza się do odmiany drzewiastej. Kwiaty są śnieżnobiałe i bardzo duże, o delikatnym zapachu. Osiąga ok. 250 cm wysokości.
  • Lilia stargazer to roślina z grupy orientalnej. Kwiatostany mają szlachetny biało- różowy kolor i cętki. Wysokość rośliny to ok. 90 cm. Zapach jest słodki i intensywny.
  • Lilia himalajska  to jedna z większych odmian. Kremowo- białe kwiaty o czerwonych wnętrzach osiągają imponujące rozmiary i pachną dosyć mocno. Maksymalna wysokość rośliny to ok. 300 cm.
  • Lilia św. antoniego (lub inaczej lilia biała) charakteryzuje się jasnymi kwiatami o silnym zapachu. Wysokość rośliny to 40 cm w górnych granicach. Jest to najpopularniejsza odmiana.

Lilie to wyjątkowe rośliny, które potrzebują niewiele uwagi. Przestrzegając kilku najważniejszych (i bardzo prostych) zasad zyskamy olśniewającą i długoletnią ozdobę ogrodu. Tak naprawdę największą trudnością jest wybór odpowiedniej odmiany, wśród wielu- najpiękniejszych, niecodziennych i niezwykłych.

 

Write a Comment