Piwonie to jedne z najszlachetniejszych kwiatów ogrodowych. Do Europy przywieziono je z Japonii i Chin. W tych kręgach kulturowych były one symbolem szczęścia, dostatku i obfitości. Dziś piwonie to około 35 gatunków roślin. Większość z nich to byliny, ale mamy także do czynienia z krzewami. Ich dostojne piękno zachwyca i inspiruje rzesze wielbicieli ogrodów.
Spis treści
Sadzenie piwonii – głębokość i odległość roślin
Piwonie są dość wymagające. Najważniejszym elementem sukcesu w ich uprawie jest ich głębokość sadzenia. Pąki, które wyrastają z tak zwanych karp nie powinny być oddalone powyżej 3-5 centymetrów od podłoża. Jeśli piwonie zostaną posadzone głębiej, nie zakwitną. Nie należy ich przykrywać zbyt grubą i zbyt szczelną warstwą ściółki, choć wskazane jest wypełnienie wykopanego do sadzenia dołka obornikiem lub kompostem, który należy dobrze wymieszać z glebą. Nawożenie piwonii trzeba powtarzać przez kilka, kolejnych lat.
Termin sadzenia piwonii – kiedy najlepiej sadzić?
Piwonie sadzimy w drugiej połowie sierpnia do połowy września. Nie należy sadzić ich później niż w po dwudziestym września, gdyż wówczas mogą nie zdążyć się ukorzenić przed zimą. Ryzyko wymarznięcia jest wtedy bardzo wysokie.
Odpowiednie stanowisko dla piwonii
Piwonie wymagają stanowiska średnio nasłonecznionego. Nie zakwitną w miejscach cienistych. Bardzo ważnym jest, aby sadzić je w wolnej przestrzeni, tak aby nie konkurowały z nimi o składniki pokarmowe inne rośliny. W szczególności niewskazane jest dla piwonii sąsiedztwo krzewów. Jeśli dzień jest gorący, sadzić trzeba je wieczorem.
Pielęgnacja piwonii ogrodowych
W pierwszych trzech latach uprawy piwonie wymagają nawożenia i wzmacniania ściółką oraz kompostem. Każdą z piwonii trzeba też w okresie dwu do trzech pierwszych lat dzielić i przesadzać, aby roślina nie zagęściła się zbytnio. W ten sposób wypracować można cały zakątek piwonii w ogrodzie.
Podlewanie – podlewać obficie ale nie topić
Szczególnie w pierwszym roku uprawy należy obficie podlewać piwonie, jednak nie topić ich systemu korzeniowego. Zadanie optymalnego dozowania wody ułatwi wzbogacenie gleby wokół piwonii mieloną korą dębową.
Nawożenie – obornik lub kompost
Szczególnie ważne w nawożeniu piwonii jest jej wiosenne zasilanie w marcu i kwietniu proporcjonalnie rozłożonym obornikiem lub kompostem. Dzięki tej praktyce obserwuje się wzmożone kwitnienie piwonii.
Najpopularniejsze odmiany piwonii w Polsce i nie tylko
Do najbardziej lubianych odmian piwonii należy chińska odmiana piwonii Prima Vera, najczęściej w kolorze żółtym lub kremowym. Jej kwiaty są szczególnie szlachetne. Japońska odmiana piwonii Sarah Bernhardt, zwana także Księżniczką kwitnie najczęściej w kolorze różowym lub różowo-pudrowym. Piękną, delikatnie kremową barwą odznacza się odmiana o nazwie Shirley Temple, nadanej jej od hollywódzkiej gwiazdy boskiej Shirleyki. Odmiana Coral Sunset charakteryzuje się głęboką, koralową barwą i jest uwielbiana przez amatorów klasycznych ogrodów. Alex Flammning zakwita w postaci pięknych, soczystych kul o barwie delikatnego różu lub fioletu. Niezwykłe wrażenie uzyskamy tworząc własną, ogrodową kolekcję piwonii.