Krokus to jeden z symboli radości, płynącej z budzącej się do życia przyrody. Oznaczają także zadowolenie i młodość. Aby w pełni wydobyć ich piękno, należy dokładnie przeanalizować, gdzie i kiedy można posadzić te piękne kwiaty.
Spis treści
Skąd pochodzą krokusy
Początków krokusa należy poszukać w greckiej mitologii. To właśnie Crocus, młodzieniec zamieniony w szafran, czyli krokus, dał początek nazwie tej rośliny. Wiadomo także, że szafran był również powszechnie znany w starożytnym Egipcie.
Również starożytna Persja wykorzystywała krokusy, chociażby do upiększania dywanów. Za zapachem krokusa przepadali także Rzymianie. Krokus jest niekiedy nazywany botaniczną zagadką, bowiem jego pochodzenie nie zostało dokładnie wyjaśnione i udokumentowane.
Roślina ta jest charakterystyczną dla południowej części naszego kontynentu. Występuje głównie w basenie Morza Śródziemnego, oraz na Bałkanach i rozciąga się swym zasięgiem w kierunku Bliskiego Wschodu. Krokusy spotkać można także w południowej Polsce.
Krokusy naturalnie występujące w Polsce
Pasma górskie, położone na południowych krańcach naszego kraju, to miejsca, w których napotkać możemy kwitnące krokusy. Porastają one gleby o ściśle określonych kryteriach i właśnie dlatego jest tak rzadki.
Aby mógł wyrosnąć, gleba musi posiadać duże ilości azotu. Polany, na których wypasa się owce, są miejscem, w którym najczęściej widać te piękne, fioletowe kwiaty.
Położona w Tatrach Dolina Chochołowska jest polaną, której wizytówką są krokusy. Hala Długa pod Turbaczem jest piękną polaną usłaną krokusami, po których pozostało wiele pamiątek w postaci fotografii i widokówek. Okolice szczytu Kudłoń także są częstokroć obficie porośnięte krokusami.
Ale napotkać można je także w sąsiednich Beskidach. Dziko rosnące krokusy są ozdobą naszych przedgórzy. Przybierają tam różne barwy, od białej, po różową.
Krokusy w ogrodach i na trawnikach
Własne krokusy można jednak własnoręcznie wyhodować i utrzymać w należytym stanie, także w innych regionach kraju. Jako popularna roślina ozdobna, krokus upiększa ogródki skalne, wzorowane pejzażami górskimi.
Rabaty i obrzeża rabat mogą zostać udekorowane blisko trzydziestoma różnymi gatunkami krokusów. Kwiaty te mogą być także pędzone w szklarniach i uprawiane w kępach.
Obecnie istnieją już krokusy wielokwiatowe oraz występujące jednocześnie w dwóch kolorach. W ogrodach najczęściej spotykany jest krokus złocisty. Przez lata eksperymentów powstały też różnego rodzaju kultywary.
Krokusy są łatwe w uprawie, jednak aby cieszyć się ich pięknem, przy ich sadzeniu powinno się zachować pewne zasady.
Jak sadzić krokusy – cebulki krokusów
Krokusy dostępne w cebulkach można sadzić w pobliżu drzew i krzewów oraz na skrajach rabatek. Najlepiej jest sadzić je grupowo, nawet po kilkadziesiąt sztuk w jednym miejscu, aby w momencie ich końcowego wzrostu osiągnąć najlepszy odbiór wizualny.
Cebulki kwiatowe krokusów sadzimy na głębokości od 6 do 8 centymetrów, a ich rozstawa powinna wynosić do nawet 15 cm.
Krokusy powinny być sadzone w dobrze nasłonecznionych miejscach, na żyznych, przepuszczalnych glebach. Należy unikać sadzenia na podmokłych, bagnistych glebach, na których dochodzić może do gnicia cebulek.
Ważne jest, aby nie sadzić cebulek krokusów na trawnikach niskokoszonych i nie wykonywać w ten sposób „kreciej” roboty, przynoszącej odwrotny do oczekiwanego efekt, niwelujący przyrost tych niezwykłych kwiatów. Tarasy i balkony nabiorą niesamowitego wyglądu dzięki krokusom uprawianym w pojemnikach.
Wykopywanie i przesadzanie krokusów
Krokusy rosną w jednym miejscu przez lata, jednak co kilka lat dobrze jest je wykopać. Najlepiej zrobić to jeszcze przed rozpoczęciem lata, kiedy liście wysychają. Całe szczęście krokusy są odporne na niskie, zimowe temperatury, dzięki czemu nie trzeba skrupulatnie zabezpieczać ich przed mrozem, ani cyklicznie wykopywać co roku.
Kiedy sadzić krokusy – terminy sadzenia
Krokusy wiosenne najlepiej jest posadzić jesienią, w październiku lub listopadzie, aby na wiosnę cieszyć się ich pełnym pięknem. Krokusy jesienne natomiast, które z powodu wyższych temperatur wzrosną szybciej, dobrze jest posadzić w sierpniu. Już we wrześniu można się spodziewać pojawienia się pierwszych kwiatów.
Odpowiednia pielęgnacja krokusów
Krokusy nie są trudne w uprawie, dzięki swoim właściwościom nie wymagają bowiem częstego podlewania. Wiosną do krokusów najlepiej sprawdzi się wieloskładnikowy nawóz. Zabieg dokonywany przy jego pomocy można powtórzyć trzykrotnie. Pierwsze nawożenie wykonać można jeszcze przed sadzeniem. Najlepiej sprawdzą się w tym wypadku nawozy organiczne. Podczas kwitnienia, oraz na krótko przed, najrozsądniejsze będzie zastosowanie nawozu mineralnego.
Krokus wiosenny
Krokus wiosenny, czyli tzw. szafran wiosenny to bulwiasta bylina z rodziny kosaćcowatych. Oprócz Europy południowej można ją także spotkać w Polsce i Niemczech oraz na Ukrainie.
Krokus wiosenny osiąga wysokość sięgającą 10 centymetrów. Najpopularniejszymi gatunkami krokusów wiosennych są Ruby Giant, Romance, Orange Monarch, Prins Claus oraz Spring Beauty.
Krokus jesienny
Krokusy jesienne są mniej znane, jednak nie odbiegają pięknem od swoich wiosennych kuzynów. Krokus jesienny jest wyższy od wiosennego – czasami pnie się na wysokość 20 cm.
Te krokusy występują w kilku odmianach, z których najbardziej znane są Speciosus, Zonatus, Sativus, Ochroleucus czy też Conqueror.
Krokusy to piękne kwiaty, występujące na półkuli północnej w kilkuset odmianach. Aby cieszyły oko, wymagają jednak odpowiedniej i starannej pielęgnacji. Trzeba także odpowiednio dostosować porę ich sadzenia do pory roku.