Narcyzy to bardzo popularne rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Ze względu na swoją mnogość odmian i łatwość uprawy są bardzo chętnie sadzone w ogrodach.
Narcyz obejmuje około wiele zróżnicowanych gatunków roślin cebulowych. Odmiany różnią się między innymi: wysokością, intensywnością zapachu, kształtem, barwą, terminem kwitnienia i trwałością.
Kojarzone są głównie z kolorem żółtym, ale kwitną również w kolorze białym, pomarańczowym lub jasno-różowym.
Mogą być uprawiane zarówno w ogrodzie jak i doniczkach. Świetnie sprawdzą się również jako kwiaty cięte.
Spis treści
Narcyzy – sadzenie
Miejsce i podłoże dla narcyzów
Narcyzy najlepiej rosną na stanowiskach nasłonecznionych lub ewentualnie w półcieniu. Ważne, aby były osłonięte od wiatru.
Gleba do uprawy narcyzów powinna być żyzna i przepuszczalna o obojętnym odczynie pH.
Cebulek nie powinno sadzić się w podmokłym podłożu, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia chorób i gnicia cebulek. Ziemię można wspomagać kompostem lub obornikiem.
Jak sadzić narcyzy
Narcyzy najlepiej sadzić na przełomie sierpnia i września, aby zdążyły się ukorzenić przed nadejściem zimy. Cebulki przed wsadzeniem można zaprawić zaprawą grzybobójczą. W zależności od odmiany narcyza, głębokość sadzenia cebulki waha się między 8-15 cm ( trzykrotność wielkości cebulki ). Między cebulkami powinien być zachowany odstęp ok. 15 cm.
Narcyzy – pielęgnacja
Podlewanie
Narcyzy należy odpowiednio nawodnić zaraz po posadzeniu. Później podlewamy je wiosną i koniecznie latem w czasie upałów. Narcyzy najlepiej rosną na umiarkowanie wilgotnym podłożu, dlatego trzeba uważać ani nie było ono przesuszone ani zbyt mokre.
Nawożenie
Wiosną, podczas wegetacji, należy nawozić narcyzy nawozem wieloskładnikowym, a jesienią warto podsypać je kompostem.
Zimowanie
Większość odmian narcyzów jest z reguły odporna na mróz. Aby narcyz lepiej zimował można okryć go na czas mrozów warstwą kompostu, słomy lub gałązkami.
Ogólna pielęgnacja
Ziemię wokół posadzenia narcyza należy odchwaszczać. Dużą zaletą narcyzów jest to, że nie trzeba ich co roku wykopywać. Narcyzy mogą pozostawać na jednym miejscu przez wiele lat. Po przekwitnięciu i zaschnięciu liści wystarczy przestać rośliny podlewać, a ponownie rozkwitną następnej wiosny.
Jeśli chcemy wykopać cebulki, powinno się to robić kiedy wyschną liście, czyli zazwyczaj w okresie czerwiec-lipiec.
Rozmnażanie narcyzów
Gdy po wykopaniu cebuli matecznej, są wokół niej cebule przybyszowe, możemy je od siebie oddzielić. W ten sposób pozyskamy kolejne cebulki narcyzów.
Ważne jest, żeby oddzielać tylko te cebule, które da się łatwo oddzielić. Nie powinniśmy przy tym używać siły.
Najpopularniejsze gatunki narcyzów
Narcyzy trąbkowe
Narcyzy trąbkowe mają na łodydze jeden kwiat. Jest on równy u długi, swoim kształtem przypomina właśnie trąbkę. Narcyzy trąbkowe kwitną w marcu lub w kwietniu.
Narcyzy wielkoprzykoronkowe
Ta grupa składa się z odmian, które charakteryzują się dużym przykoronkiem. Bardzo popularna odmiana tego gatunku to Carlton. Przykoronek może zmienić kolor podczas kwitnienia. Narcyzy wielkoprzykoronkowe kwitną w marcu i kwietniu.
Narcyzy pełne
W tej odmiane korona liczy więcej niż 6 płatków. Wiele odmian ma więcej niż jeden kwiat na łodydze. Popularna odmiana to między innymi Dick Wilden. Kwiaty te kwitną od kwietnia do maja.
Narcyzy tazetta
Charakteryzują się pięknym, inenywynym zapachem. Mogą mieć na jednej łodydze od 3 do nawet 12 kwiatów. Narcyz tazetta ma kwiaty z małymi i płaskimi przykoronkiem. Są wrażliwe na mrozy i najlepiej nadają się do uprawy doniczkowej. Bardzo znaną odmianą jest Minnow. Okres kwitnienia tej odmiany jest dość zróżnicowany.
Narcyzy o rozszczepionym przykoronku
Ten rodzaj narcyza charakteryzuje się przykoronkiem podzielonym na 6 części. Sprawia to, że kwiat wydaje się dużo większy.
Narcyzy drobnoprzykoronkowe
Mają jeden kwiat na łodydze. Charakteryzują się małym przykoronkiem, który ma mniej niż ⅓ długości płatków. Jedną z najpopularniejszych odmian jest Barret Browning. Narcyzy te kwitną w marcu i kwietniu.