Jaskier Ranunculus – wyjątkowy kwiat idealny do ogrodu i na balkon

jaskier-ranunculus

Jakier (łac. Ranunculus) to roślina pochodząca z terenów Bliskiego Wschodu oraz Południowej Europy, którą w Polsce uprawia się głównie w doniczkach. Jaskry osiągają wzrost do 30 centymetrów, ich lśniące i kolorowe kwiaty mogą z kolei mieć około 8 centymetrów średnicy.

Spis treści

Pochodzenie nazwy i znaczenie w kulturze

jaskier-ranunculusŁacińska nazwa rośliny nawiązuje prawdopodobnie do słowa rana oznaczającego żabę, ponieważ niektóre odmiany jaskra są często spotykane na mokrych łąkach i nad wodą. Polska nazwa nawiązuje z kolei do wielokolorowych, jaskrawych płatków. Kwiat był znany już w starożytności i uważa się, że jest niejednokrotnie opisywany w Biblii. Był również uważany za roślinę leczniczą przez niektóre plemiona indiańskie, w których wierzono, że ma właściwości uśmierzające ból i przeciwzapalne.

Uprawa jaskrów w doniczkach lub w gruncie

Jaskry można uprawiać w doniczkach lub w ogrodzie. W pierwszym przypadku bulwę rośliny należy włożyć na głębokość około 6 centymetrów do żyznej gleby i pozostawić ją w chłodnym pomieszczeniu z dostępem do światła. Podlewanie można rozpocząć, kiedy pojawią się pierwsze liście. W przypadku uprawy w gruncie, korzenie jaskra wkłada się około 10 centymetrów pod ziemią, tuż po ustąpieniu przymrozków. Kwiatów można się spodziewać w pierwszych miesiącach letnich.

Pielęgnacja jaskrów i przechowywanie bulw

Tak jak w przypadku wszystkich roślin, podstawą pielęgnacji jaskrów jest ich regularne podlewanie. Należy mieć jednak na uwadze odpowiednią ilość nawodnienia, aby nie zniszczyć sadzonek. Obumarłe kwiaty trzeba systematycznie usuwać, co pozwoli na lepszy rozwój rośliny. Ważne jest również nawożenie, aby dostarczyć jaskrom odpowiednich składników odżywczych. Przed okresem zimowym warto pamiętać o wykopaniu bulw, które trzeba oczyścić i przechowywać do następnego roku w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu.

Najpopularniejsze odmiany jaskra i kolory

Najczęściej występujące kolory jaskrów to biały, żółty, czerwony, różowy i pomarańczowy. Ich najbardziej znaną odmianą uprawną jest jaskier azjatycki, szeroko wykorzystywany jako roślina ozdobna w ogrodach, pomieszczeniach zamkniętych i na balkonach. Wyróżnia się również jaskry górskie, które znaleźć można na wysokościach od 700 m .n.p.m. oraz jaskry tarczowate, przypominające wyglądem ogromne stokrotki. Dziko rosnącą odmianą jest z kolei jaskier trawiasty, często spotykany na ternach południowo-zachodniej Europy.

Ponieważ uprawa i pielęgnacja jaskrów jest procesem wymagającym uwagi, warto zaplanować ich sadzenie z wyprzedzeniem. Szeroki wybór kolorystyczny rośliny pozwoli na udekorowanie wnętrza mieszkania, balkonu lub ogrodu w zależności od kompozycji barw jaką chcemy uzyskać.

Write a Comment