Tulipany w ogrodzie – historia, gatunki, uprawa

tulipany-w-ogrodzie

Tulipany to rośliny, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Są piękne i bardzo dekoracyjne. Ozdobią każde miejsce, w którym zostaną posadzone, a wielość ich odmian przyprawia o zawrót głowy.

Tulipany – kwiaty rodem z Turcji

tulipany-w-ogrodzieHistoria tego kwiatu początek ma w Turcji, gdzie sadzone były w ogrodach najbogatszych i uchodziły za symbol luksusu. Jego nazwa pochodzi od tureckiego słowa tülbent – od nazwy tkaniny, z której robione są turbany, a Turcy do dziś wierzą w boską moc tych kwiatów. W XVI wieku wraz ze sprowadzeniem tej rośliny przez austriackiego ambasadora rozpoczęła się jej kariera w Europie. Do Holandii, która dziś jest istnym królestwem tych kwiatów, trafiły najprawdopodobniej za sprawą holenderskiego botanika Karola Clusiusa. Początkowo uprawiane tylko w najbogatszych ogrodach, wkrótce swą popularnością zawładnęły całą Europą, a to tulipanowe szaleństwo trwa do dziś.

Gatunki tulipanów do uprawy ogrodzie

Gatunków tulipanów nie sposób zliczyć, jednak na początek warto poznać te najbardziej popularne. Komponując rabatę warto sugerować się wielkością i dekoracyjnością poszczególnych gatunków. Tulipany botaniczne są mniejsze od tych powszechnie znanych. Osiągają wysokość do 25 centymetrów i pięknie ozdobią przód rabaty wraz z innymi tulipanami niskimi. Jej tył bądź środek mogą zaś zdobić tulipany z grupy Darwina – jedne z najwyższych roślin tego gatunku, osiągające wysokość nawet 70 centymetrów. Kompozycja środka rabaty tulipanowej zależy już tylko od wyobraźni ogrodnika. Można zastosować piękne tulipany liliokształtne o zaostrzonych płatkach, tulipany papuzie i strzępiaste, które charakteryzują się ciężkimi, postrzępionymi, bardzo dekoracyjnymi kielichami, tulipany pełne, które kształtem kwiatu przypominają piwonie, niewyobrażalnie dekoracyjne tulipany lodowe, które są wielobarwne, a swoim kształtem przypominają karczocha lub odmianę triumph – najbardziej tradycyjną.

Kiedy sadzić tulipany? Podstawy uprawy i pielęgnacji

Gdy już wybierzemy ciekawe gatunki, ustalimy, gdzie powstać mają tulipanowe rabaty, musimy poznać abc zasad ich uprawy. Cebule tulipanów należy sadzić od sierpnia do października 10-15 centymetrów pod powierzchnią gruntu w przepuszczalnej dość żyznej glebie. W kilka tygodni po posadzeniu, cebule należy nawieźć uniwersalnym nawozem mineralnym. Po tym zadaniu właściwie nasza rola się kończy. Gdy zakwitną należy tylko pamiętać o tym by nie podlewać ich obficie, gdyż zdecydowanie bardziej sprzyja im susza niż nadmierna wilgoć, a po przekwitnieniu należy ściąć tylko przekwitnięty pręcik, natomiast resztę rośliny dopiero po około ośmiu tygodniach, Wtedy mamy pewność, że roślina wytworzyła w gruncie nową cebulę i za rok znów będziemy cieszyć się jej pięknem.

Tulipany jako pierwsze bujnie koloryzują ogród w dowolnie wybranej przez ogrodnika palecie barw. Tulipan w kolorze czerwieni, zieleni, żółci, a także czarny bądź niebieski doda sznytu i klasy każdej przestrzeni zewnętrznej i dopasuje się stylem do reszty ogrodu.

Write a Comment