Cebulki kwiatowe można sadzić w dwojaki sposób. Część roślin preferuje sadzenie jesienią, wtedy kwitną na wiosnę, natomiast te sadzone wiosną, urzekają nas swoim urokiem dopiero na przełomie lata i jesieni. Warto zaznaczyć, że cebulkom, które osadzamy jesienią (czyli od września do października) nie przeszkadzają przymrozki, dlatego na okres zimy nie należy ich wykopywać z gruntu. Jakie zatem kwiaty warto posadzić jesienią?
Spis treści
Tulipan z łac. Tulipa
Cieszący się ogromną popularnością kwiat zaliczany do rodziny liliowatych. To jaki jego rodzaj wybierzemy, zależy wyłącznie od naszej inwencji, ponieważ tulipan występuje aż w 120 odmianach. Tulipany lubią słońce, więc należy zaplanować dla nich miejsce ze słoneczną ekspozycją. Nie ma też specjalnych wymagań co do rodzaju gleby. Są to jedne z najpopularniejszych wieloletnich kwiatów cebulowych.
Hiacynt z łac. Hiacynthus
Większości osób ten kwiat kojarzy się właśnie z wiosną. Charakteryzuje się przyjemnym, intensywnym zapachem, a pochodzi z rodziny szparagowatych. Jego kwiaty możemy spotkać w wielu odmianach kolorystycznych (niebieskie, białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone), są zebrane na łodydze w spore grona. Preferują one dość żyzne i lekkie podłoże. Te kwiaty mogą być uprawiane przez 3-4 lata w jednym miejscu. Większość doświadczonych ogrodników zaleca jednak wykopywanie cebulek latem i przesadzanie ich jesienią w inne miejsce.
Jaskier z łac. Ranunculus
Po łacinie oznacza “żabka”. Można wyróżnić ponad 400 jego gatunków na całym świecie. W Polsce powszechnie spotykanych jest jednak około 25 rodzajów tego kwiatu. Jaskry osiągają nawet 1 metr wysokości, najpowszechniejszą ich odmianą jest odmiana żółta, lecz można też spotkać jaskry w kolorze białym, czerwonym i zielonkawym. Warto wiedzieć, że jest to roślina trująca, która może działać niekorzystnie na układ nerwowy. Jaskry świetnie nadają się do obsadzania skalniaków, ale swoje miejsce znajdą również w rabatach.
Czosnek z łac. Alium
Czosnek występuje w 700 gatunkach na całym świecie. Najpopularniejszą jego, ogrodową odmianą jest czosnek olbrzymi – wykorzystywany również jako kwiat cięty, niższe odmiany doskonale się sprawdzą w rabatach i skalniakach. Czosnek preferuje ciepłe, słoneczne stanowisko i lekką gliniasto-piaszczystą glebę.
Zimowit z łac. Colchicum
Roślina cebulowa z rodziny zimowitowatych, pochodząca z zachodniej Azji. Liczy ponad 100 gatunków. Jest trująca, jej liście i bulwy zawierają substancje toksyczne dla człowieka. Jako roślina ozdobna najczęściej wykorzystywana jest jego różowa, fioletowa oraz biała odmiana.
Abyśmy mogli wiosną, cieszyć oko pierwszymi jej oznakami, powinniśmy już jesienią zaplanować rabaty, oraz wybrać gatunki kwiatów, które chcielibyśmy posadzić. Jeżeli posiadamy małe dzieci, odradzane jest sadzenie kwiatów trujących w ich zasięgu. Przy wyborze cebul, kierujmy się ich wyglądem. Najlepsze są największe, nieprzebarwione, nieuszkodzone, jędrne i na pierwszy rzut oka zdrowe. Kwiaty cebulowe sadzone jesienią, rewelacyjnie wyglądają w donicach, skalniakach i na rabatach.